Ak plánujete kúpu lyží na freeride, mali by ste si najskôr položiť otázku: Chcem lyže, s ktorými budem dokonale surfovať v hlbokom snehu, no nebudem ich chceť využiť aj v inom teréne? Alebo chcem trochu univerzálnejší model? Niektoré freeridové lyže s dlhými rockermi sú určené predovšetkým na hlboký sneh a pre tvrdý podklad majú malý potenciál. Iné modely ponúkajú zlatú strednú cestu - vďaka svojej šírke a rockeru na špičkách majú dobrý vztlak, navyše vďaka bočniciam a miernejšiemu klenutiu podávajú dobrý výkon aj v oblúkoch.

Bez ohľadu na to, ktorý typ preferujete, všetky naše testované modely sú pod viazaním široké aspoň 100 mm, a tým sú predurčené pre veľa zábavy v hlbokom snehu. Rozdiely nájdete najmä v rocker profiloch, konštrukciách bočníc a v materiáli, z ktorého je jadro lyže vyrobené. Testéri udeľovali body za vztlak, flexibilitu, stabilitu/hladkosť jazdy, carving a za ovládateľnosť.

V našom skiteste nižšie si môžete prezrieť všetkých 17 modelov, ktoré sme testovali v spolupráci s našimi americkými kolegami z OnTheSnow.com!