Tieto webové stránky používajú cookies. Kliknutím na tlačidlo OK povoľujete ich použitie. Viac informácií tu: Ochrana osobných údajov
Ok

Prichádza zima storočia?

12. Október 2017 | Skiinfo/OnTheSnow

Napadnú metre prašanu, alebo budeme opäť netrpezlivo čakať na sneh? Aká bude zima 2017/2018? - ©Flumet - St Nicolas la Chapelle Tourisme

Copyright: Flumet - St Nicolas la Chapelle Tourisme

V médiách už neraz odznelo, že toto bude zima storočia! V zásade proti tomu nič nemáme, nám by metre snehu vôbec nevadili. Naozaj však príchod treskúcej zimy predpovedajú aj meteorológovia?

 

Niet pomaly dňa, aby tlač, rozhlas či televízia nevarovali pred prichádzajúcou pohromou. Vraj sa očakáva extrémne dlhá a drsná zima. Európu postihne silné sneženie a silné mrazy - teploty v niektorých oblastiach klesnú na -30 °C. Paráda, chcelo by sa povedať - kým si však človek nezistí zdroj týchto prognóz. Ide o meteorologickú službu Exacta Weather, kteá zimu storočia predpovedá neúnavne každý rok. Pamätáte si na posledné zimy? Je možné toho o nich povedať veľa, avšak istotne neboli nadpriemerne mrazivé či zasnežené.

Niektorí pozorovatelia poukazujú na to, že v súčasnej dobe existuje niekoľko javov, ktoré by zimné ochladenie potencionálne mohli ovplyvniť, napríklad La Niña či nízka slnečná aktivita. Treba však povedať, že ak si pozriete konkrétne modely počasia, príznaky storočnej zimy na nich budete hľadať márne.

Podľa výpočtov experimentálneho dlhodobého modelu CFS amerického meteorologického inštitútu NOAA nás čaká... pozór.... nadpriemerne mierna zima! Podľa prognózy tohto inštitútu bude v mnohých európskych regiónoch táto zima o viac ako jeden stupeň teplejšia oproti priemernej teplote z predošlých rokov. Jediné väčšie mrazy nás, ako to vyzerá, čakajú v decembri, kedy by malo byť veľmi chladno. Samotní meteorológovia NOAA však zdôrazňujú, že ide len o "experimentálny" model, a preto by sme ho mali brať s rezervou.

Potom tu máme meteo servis wetter.com, kde sú odhady založené na štatistikách. Podľa jeho meteorológov je po sérii relatívne teplejších zím čisto štatisticky na rade trochu chladnejšia zima. Je pravdepodobné, že po studenom začiatku zimy bude nasledovať relatívne mierne obdobie (v januári). Až vo februári a v marci je podľa wetter.com možné očakávať návrat neskorej zimy.

Medzičasom nemecká služba wetterprognose-wettervorhersage.de pre zmenu predpokladá.... teplý december v Alpách. Podľa dlhodobého meteorologického modelu tunajších meteorológov sa očakáva, že v Alpách bude v decembri o 2 stupne teplejšie oproti dlhodobému priemeru. Navyše sa očakáva, že december bude dosť suchý, to kvôli dominantnej brázde vysokého tlaku. V januári by podľa tejto nemeckej meteo služby mali byť teploty o +1 až +2 stupne vyššie ako je priemer. A na zrážky by mal byť január veľmi bohatý.

Meteo blog Kaltwetter dáva do súvislosti vplyv nízkej slnečnej aktivity a javu La Niña na charakter tohtoročnej zimy. Prognózy autorov týchto hypotéz sú však celkom nejednoznačné. La Niña meteorologické javy radikalizuje, a tak môžeme mať rovnako tak slnečnú, mrazivú zimu, kedy bude dominovať prúdenie studeného vzduchu z východu, ako aj slnečnú, teplú zimu, kedy bude počasie viac ovplyvňovať vzduch od juhu. A teraz mudruj!

Teóriu storočnej zimy podrobne skúma nemecký meteorológ Fabian Ruhnau. Podľa jeho názoru je však tento scenár nepravdepodobný. Aby sme sa naozaj vyporiadavali so zimou storočia, museli by byť priemerné teploty o 6 stupňov nižšie od dlhodobého primeru, ako to bolo napr. v rokoch 1962/1963. To sa samozrejme môže stať, tvárou v tvár globálnemu otepľovaniu to však nie je príliš pravdepodobné. Ruhnau poukazuje napríklad na zimu 2011/12, kedy v decembri veľkú časť Európy severne od Álp pokryla hrubá vrstva snehu. Na začiatku jesene to však vôbec nikto nepredpovedal. Ako Ruhnau zdôrazňuje, klimatické podmienky sú závislé od aktuálneho frontálneho systému, tlaku a podobne. A tieto javy nie je možné predvídať na dobu dlhšiu ako 7-10 dní. "Žiadny človek či počítač nemôže vypočítať, aké bude počasie o niekoľko mesiacov, dokonca ešte ani v októbri to nevieme. Pamätajte, že to, aká bude tohtoročná zima, v skutočnosti nevie nik."

Je nám ľúto, ak sme týmto článkom zničili vaše nádeje na riadnu zimu, avšak netreba si zúfať. To, že dlhodobým predpovediam nemožno príliš veriť ešte neznamená, že táto zima nebude mrazivá a zasnežená. Verme a dúfajme, že to Perinbaba túto zimu rozbalí na parádu!

 

Grafiky predstavujúce prognózy odchylky teplôt od dlhodobého priemeru (model CFS)

december

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, december 2017

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, december 2017

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

január

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, január 2018

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, január 2018

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

február

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, február 2018

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, február 2018

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

marec

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, marec 2018

Model CFS: Predpoveď teplotnej odchýlky od dlhodobého priemeru, marec 2018

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

Reklama

S predstihom? Na poslednú chvíľu?

Rekordné zjazdovky

Najnovšie články OnTheSnow

Zobraziť všetko

Ako správne vybrať dĺžku lyží pre deti?

Ako správne vybrať dĺžku lyží pre deti?

Aby jazda na lyžiach bola pre dieťa potešením a aby mohlo robiť rýchle pokroky, je treba vášmu drobcovi vybrať správne lyže. Prinášame... Čítaj viac...

Newsletter

OnTheSnow v tvojom mobile
Viac informácií

Reklama

Správy zo zjazdovky

Tignes +

pred 20 hod. - Tignes.

Technicky upravený 0cm
Rifflsee - Pitztal +

pred 17 dňami - Rifflsee - Pitztal.

4cm
Ľadovec Hintertux +

pred 33 dňami - Ľadovec Hintertux.

25cm
San Pellegrino - Falcade +

pred 162 dňami - San Pellegrino - Falcade.

Zmiešaný 0cm
Kitzsteinhorn - Kaprun +

pred 168 dňami - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Prašan

Reklama