Tieto webové stránky používajú cookies. Kliknutím na tlačidlo OK povoľujete ich použitie. Viac informácií tu: Ochrana osobných údajov
Ok

Ischgl predstavil novinky na zimnú sezónu 2017/2018

4. Máj 2017 | Skiinfo/OnTheSnow

Správy z regiónu: Rakúsko, Silvretta, Švajčiarsko

Strediská v tomto článku: Ischgl, Samnaun

Od zimy 2017/18 bude lanovka Palinkopfbahn v Ischgl nová a ešte lepšia - ©Silvrettaseilbahn AG

Od zimy 2017/18 bude lanovka Palinkopfbahn v Ischgl nová a ešte lepšia

Copyright: Silvrettaseilbahn AG

Prevádzkovatelia lyžiarskeho strediska Ischgl-Samnaun neusínajú na vavrínoch. Roky rokúce pravidelne zbierajú ocenenia za kvalitu, ponuku zjazdoviek aj za služby - a vývoj v rámci spoločnosti Silvrettaseilbahn AG, ktorá lyžiarsky rezort spravuje, stále napreduje. A tak aj na zimu 2017/18 sa v Ischgli pripravujú ďalšie inovácie.

Nová sedačková lanovka: Palinkopf D1

V roku 1973 bol v stredisku Ischgl/Samnaun spustený do prevádzky kotvový vlek Palinkopf, ktorý sprístupnil veľmi populárne zjazdovky v oblasti Palinkopfu. V roku 1985 tento kotvový vlek nahradila fixná dvojsedačka, v sezóne 1996/97 potom ešte výkonnejšia odpojiteľná štvorsedčka, ktorá za ostatných 20 rokov absolvovala okolo 12 miliónov jázd. V lete 2017 túto lanovku nahradí 6-sedačková lanovka najnovšej generácie od Doppelmayr. Nástupná stanica (2.413 m) sa nachádza pri reštaurácii Schwarzwand uprostred Silvretta Areny, dráha lanovky vedie po 16 podperách na jedno z najkrajších a najvyššie položených miest v stredisku, na Palinkopf (2.853 m). 

Na lanovke Palinkopfbahn je dizajnové naozaj všetko, od nástupných priestorov a turniketov až po komfortné čalúnenie sedadiel. Zvlášť pozoruhodné sú jedinečné opierky sedačiek s hviezdami legendárnych koncertov Top of the Mountain. Nové dopravné zariadenie je vybavené najnovšími technológiami. Lanový systém „D-Line“ prináša podľa výrobcu 205 nových funkcií, 31 inovácií a 14 patentovaných riešení. Lanovka má okrem iného pohodlné, ergonomicky tvarované osobitné sedačky s vyhrievaním, každá sedačka je široká 52 cm, dizajn lanovky je prispôsobený čo najvyššej bezpečnosti cestujúcich a lanovka ponúka nehlučnú prepravu iba s veľmi slabými vibráciami.

Spoločnosť Silvrettaseilbahn AG dbá pri stavbe novej lanovky aj na životné prostredie. Vďaka novému lanovému vedeniu bude na trase lanovky potrebných o päť podpier menej. Ďalej bude odstránených asi 400 metrov lavínových zábran, ktoré budú nahradené dialkovo ovládaným systémom pre dočasné spustenie v prípade lavínového nebezpečenstva.

Doterajšia štvorsedačka bude rozobratá na jednotlivé dielce a ešte poslúži lyžiarom v jednom škandinávskom zimnom stredisku.

Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, nová lanovka by mala začať premávať na začiatku zimnej sezóny 2017/18. Informácie o aktuálnom stave výstavby je možné nájsť na webových stránkach ischgl.com v sekcii BauBlog.

Technické parametre novej lanovky Palinkopf D1
- Typ: 6 CLD/B-H
- Prepravná kapacita: 2.800 osôb za hodinu
- Šikmá dĺžka: 1.577 m
- Nadmorská výška dolnej stanice: 2.413 m
- Nadmorská výška hornej stanice: : 2.853 m
- Počet podpěr: 16 
- Čas jazdy: cca 5min45sec
- Počet sedačiek: 89 
- Vybavenie sedačky: Krycia bublina, vyhrievanie sedadiel, D-Line
- Počet osôb na sedačke: 6
- Umiestnenie pohonu: Horná stanica
- Maximálný sklon: 77 %
- Výrobca: Doppelmayr
- Výška investície cca. 12 miliónov EUR


Nová retenční nádrž Viderböden

Silvrettaseilbahn AG využívá od roku 1985 zasněžovací systém ldalp, který byl postupně rozšiřován a během let pokryl téměř celé lyžařské středisko. 

Stěžejním pilířem zsněžování byla retenční nádrž ldalp o objemu 32.000 m³.  Dosavadní nádrž, stejně jako horní a zejména dolní svahy jsou ale neustále v pohybu, proto úřady neschválily další provoz této retenční nádrže a bylo tedy nezbytné poohlédnout se po novém místě. To by mělo vzniknout co nejblíž k předchozí lokaci, aby se zasněžovací systém dal jednoduše nanovo propojit a nebylo nutné zbytečně překopávat celou rozsáhlou síť stávajícího systému.

Po mnoha kontrolách a konzultacích jak s úřady, tak s majiteli pozemků, bylo jako nejvhodnější vybráno místo na Viderböden, které je zároveň geologicky stabilní. Od zimy 2017/2018 proto bude zasněžování ve středisku zajišťovat nová retenční nádrž s kapacitou vody okolo 52.000 m³. Stavební práce byly zahájeny bezprostředně po skončení této sezóny, takže zásobárna vody bude moci být dokončena ještě před začátkem příštího zasněžování.

Perličkou je, že nová retenční nádrž bude mít tvar srdce. Je to symbolická připomínka toho, že nahrazení retenční nádrže Idalp novou retenční nádrží Viderböden bude operace, připomínající transplantaci srdce. Nádrž Idalp bude po zprovoznění nové zásobárny částečně demontována a změněna do podoby rybníka, který vizuálně zapadne k přilehlému Vider Truja Parku.

Technické parametry novej retenčnej nádrže Viderböden
- objem 52.000 m³ vody 
- nadmorská výška hrádze: 2.325 m
- Prietok hlavného čerpadla: 400 litrov za sekundu
- Výška investície: cca. 4,5 miliónu EUR

Takto bude vyzerať nová retenčná nádrž Viderböden (vizualizácia):

Nová retenčná nádrž Viderböden v Ischgli - ©Silvrettaseilbahn AG

Nová retenčná nádrž Viderböden v Ischgli

Copyright: Silvrettaseilbahn AG

 
Modernizácia reštaurácie Alp Trida, 2263m
 
V letných mesiacoch prejde modernizáciou tiež Restaurant Alp Trida.
 
Reštaurácia Alp Trida prejde rekonštrukciou a zmenou

Reštaurácia Alp Trida prejde rekonštrukciou a zmenou "vizáže"

Copyright: Silvrettaseilbahn AG

 
Viac informácií: www.ischgl.com

 

 

Reklama

S predstihom? Na poslednú chvíľu?

Rekordné zjazdovky

Najnovšie články OnTheSnow

Zobraziť všetko

Ako správne vybrať dĺžku lyží pre deti?

Ako správne vybrať dĺžku lyží pre deti?

Aby jazda na lyžiach bola pre dieťa potešením a aby mohlo robiť rýchle pokroky, je treba vášmu drobcovi vybrať správne lyže. Prinášame... Čítaj viac...

Newsletter

OnTheSnow v tvojom mobile
Viac informácií

Reklama

Správy zo zjazdovky

Tignes +

pred 21 hod. - Tignes.

Technicky upravený 0cm
Rifflsee - Pitztal +

pred 17 dňami - Rifflsee - Pitztal.

4cm
Ľadovec Hintertux +

pred 33 dňami - Ľadovec Hintertux.

25cm
San Pellegrino - Falcade +

pred 162 dňami - San Pellegrino - Falcade.

Zmiešaný 0cm
Kitzsteinhorn - Kaprun +

pred 168 dňami - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Prašan

Reklama