Lyže aj s viazaním už ste nateraz odložili? Aj tak zrejme nie ste so všetkým hotoví - vďaka zopár trikom môžete životnosť niektorých kúskov vášho lyžiarskeho výstroja o dosť predĺžiť. Prinášame tie najdôležitejšie tipy, ako svoju zimnú výbavu zaopatriť, aby bezpečne prežila leto - lyžiarske vybavenie predsa len nie je vôbec lacná záležitosť...

Lyžiarske topánky: Pozor na plesne

Lyžiarky sú, a to bez ohľadu na výrobcu a kvalitu, žiaľ vždy miestom, ktoré obľubujú plesne. Akonáhle sa raz uchytia, môžu sa počas leta rozšíriť do celej mäkkej vložky. Preto by ste mali vnútornú topánku zo skeletu vybrať a riadne ju vysušiť. Pozornosť venujte aj riadnemu vysušeniu samotného skeletu topánky. Až keď je vnútorná vložka celkom suchá, môžete ju bez rizika vrátiť naspäť do suchého skeletu a uskladniť lyžiarky najlepšie so zapnutými prackami na suchom mieste. Pri kompletovaní lyžiarok po ich vysušení dbajte aj na správne uloženie vnútornej topánky v skeletu, aby nebola nikde pokrčená alebo zhrnutá - pri dlhšom skladovaní by sa mohlo stať, že podobná deformácia vnútornej vložky bude nezvratná a lyžiarky budú nepohodlné.

Lyžiarske palice, prilba, okuliare a korytnačka

Lyžiarske palice, prilba, lyžiarske okuliare, chránič chrbtice zvaný korytnačka, ako aj lyžiarske rukavice sa skladujú takisto na suchom mieste. Najmä prilbu by ste mali pred letnou prestávkou dôkladne očistiť, prípadne zvnútra aj vydezinfikovať. Po skončení lyžiarskej sezóny je tiež vhodné najskôr skontrolovať, či sú jednotlivé súčasti výstroja ešte stále v dobrom stave, alebo je potrebné prilbu či okuliare vymeniť. Ak by ste aj naďalej používali poškodené ochranné prvky, tieto vám nebudu vedieť zaručiť požadovanú bezpečnosť. Pokiaľ máte poškriabané okuliare alebo poškodené disky na paliciach, najlepšie urobíte, keď s kúpou nového vybavenia nebudete čakať a vymeníte ich za nové ešte na jar. Tak predídete problémom na začiatku novej sezóny či nepríjemnému prekvapeniu, ak na prípadný defekt počas leta zabudnete. V jarných mesiacoch sa navyše v mnohých obchodoch dajú kúpiť jednotlivé kúsky lyžiarskeho výstroja lacnejšie.

Oblečenie vyperte a znova naimpregnujte

Lyžiarske oblečenie bude dobre použiteľné aj budúcu zimu, ak ho uskladníte čisté. Pokiaľ sa do čistenia a prania vašej lyžiarskej bundy či nohavíc pustíte na vlastnú päsť, dbajte na správny výber pracieho prostriedku a vyvarujte sa použita aviváže! Aviváž totižto k tkanine prilne a technické vlákna strácajú svoju funkčnosť. Navyše pridaním aviváže riskujete poškodenie či dokonca odstránenie vodoodolnosti vlákien. Druhá možnosť je zaniesť všetko vaše lyžiarske oblečenie do špecializovanej čistiarne, kde by mali vaše kúsky odevov vedieť správne a šetrne vyprať či vyčistiť. 

Aj pri pozornom ošetrení vášho lyžiarskeho oblečenia sa odporúča po dôkladnom vysušení naniesť novú vrstvu impregnácie - najpohodlnejší spôsob je použiť impregnačný sprej. A až po zaschnutí pri nízkych teplotách zažehliť, čím sa nanesená impregnácia na odevoch zafixuje.

 

Pokiaľ ste si zobrali naše rady k srdcu a zariadili sa podľa nich, potom bude cez leto vaše lyžiarske vybavenie bezpečne uložené a budúcu zimu to s ním na zjazdovkách môžete znova riadne rozbaliť!