Prázdniny sa skončili, leto ubehlo ako voda a nastal čas pripravovať sa na zimu. V čase, kedy budú môcť spustiť vleky aj slovenské lyžiarske strediská, bude už v Alpách sezóna v plnom prúde. Zisťovali sme pre vás, kedy sa začína lyžiarska sezóna 2017/18 v nejdôležitejších a najnavštevovanejších lyžiarskych strediskách v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a vo Francúzsku. Môžete si začať plánovať svoje prvé jesenné lyžovačky :)


ALPSKÉ LYŽIARSKE STREDISKÁ


Rakúsko

V Rakúsku už su dávnejšie otvorené ľadovce Hintertux (ten premáva celoročne), Mölltal, Pitztal, Rettenbach v Söldene, Stubai a Kaunertal. Na ľadovcoch sa tradične stretávajú lyžiarske tímy z celého sveta, aby tu potrénovali pred jesennými pretekmi Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Na konci septembra sa otvorila lyžiarska sezóna aj na Kitzsteinhorne v Kaprunu.  

Ako jedno z prvých neľadovcových stredísk otvorí už tradične Kitzbühel, ktorý vďaka kvalitnému systému technického zasnežovania spustí vleky do prevádzky už v sobotu 14. októbra. V nasledujúcich týždňoch sa pripoja aj ďalšie neľadovcové strediská ako je Obergurgl-Hochgurgl (16.11.) či Schladming (17.11.), po ktorých nasledujú Ischgl (22.11.) a Obertauern (23.11.). Koncom novembra (25.11.) sa plánuje otvorenie viacerých ďalších lyžiarskych stredísk, napr. Reiteralm, Hochfügen či Semmering.

Na začiatku decembra (1.-2.12.) príde na rad Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, St. Anton am Arlberg, Zillertal Arena a Mayrhofen. Otvorenie sezóny v SkiWelte Wilder Kaiser Brixental je naplánované na 8. decembra.

Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Rakúsku...

Taliansko

V Taliansku sa už lyžuje na Passo Stelvio a vo Val Senales, kde sezóna začala 15. septembra. Začiatkom októbra plánuje spustiť vleky aj Cervinia - Beruil. Na 25.11. je plánovaný štart lyžiarskej sezóny v strediskách Livigno, Kronplatz, Cortina, Courmayeur, Tonale a Madonna di Campiglio. Zimná sezóna v Alta Badia by sa mala začať 6.12. O deň neskôr by sa mali spustiť vleky v Bormiu a Val Gardene. 

Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Taliansku...

Švajčiarsko

Viaceré lyžiarske strediská vo Švajčiarsku plánujú otvoriť zimnú sezónu už v októbri. K otvoreným rezortom v Zermattu (kde sa lyžuje celoročne) a v Saas Fee sa od 7.10. pripojil Engelberg a od 21.10. plánuje odštartovať zimnú sezónu aj Diavolezza Pontresina. V Laaxe, v Ski Arene Andermatt a na ľadovci v Gstaade je otvorenie naplánované na 28. október.

Z ďalších veľkých stredísk menujme aspoň tieto: Grindelwald - Wengen a Crans Montana 11.11., Davos Klosters 17.11., Engadin St. Moritz 18.11., Samnaun Samnaun 23.11., St. Moritz - Corviglia a Verbier 25.11., Arosa Lenzerheide a Adelboden 2.12. a Savognin 8.decembra.

Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna vo Švajčiarsku...

Francúzsko

Vo Francúzsku sa už lyžuje v Tignes, zvyšné francúzske strediská však začínajú sezónu až v novembri. Val Thorens chce začať sezónu o týždeň skôr ako pred rokom, teda už 18.11. O týždeň neskôr (25.11.) sa otvorí aj Chamonix, Orelle, Les Angles a Val d`Isére. Veľa stredísk anoncovalo svoje otvorenie na víkend 2.12., napr. Isola 2000 a Alpe d´Huez. Od 7.12. by mali premávať vleky v Serre Chevalier, od 9.12. v Meribel, Avoriaz a v Courchevel.

Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna vo Francúzsku...

 

SLOVENSKÉ A ČESKÉ LYŽIARSKE STREDISKÁ

 

Zimná sezóna na slovenských a českých horách sa zväčša rozbieha až na začiatku či v polovine decembra. Pokiaľ je slabšia zima, v menších strediskách, ktoré sú závislé od prírodného snehu, si na spustenie vlekov do prevádzky počkajú až po Novom roku. 

Slovensko

Jasná v Nízkych Tatrách je zvyčajne prvým miestom, kde sa na Slovensku lyžuje vo veľkom. Najväčšie lyžiarske stredisko pod Chopkom je totižto veľmi dobre vybavené modernou zasnežovacou technikou, a tak sa darí pripraviť pre nedočkavých lyžiarov dobré snehové podmienky ešte pred koncom novembra. Slávnostné otvorenie lyžiarskej sezóny s vychýreným eventom Winter Music Opening je tento rok pripravené na sobotu 2.12. a ponesie sa v duchu odkazu na kapelu Queen a jej hit Show must go on. K prvým otvoreným lyžiarskym strediskám tradične patria aj rezorty vo Vysokých Tatrách ako je Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. Minulý rok sa sezóna začala skoro aj na Donovaloch, na Krahuliach, na kysuckej Oščadnici v Snowparadise Veľká Rača, v oravskom Hruštíne, v západných Tatrách na Roháčoch, v Bachledke v Belianskych Tatrách, na východnom Slovensku v Litmanovej a Parihuzovciach, či v Malej Fatre vo Vrátnej.

Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna na Slovensku...


Česko

V Česku bola v posledných rokoch prvým otvoreným lyžiarskym strediskom Černá hora - Janské Lázně v Krkonošiach. Po nákupu výkonného zasnežovacieho systému do lyžiarskeho strediska Monínec na hranici Stredných a Južných Čiech však toto viac neplatí. Prví lyžiari v Česku budú môcť lyžovať už od 26.10. na Monínci, aspoň tak rezort naplánoval štart zimnej sezóny. Z českých stredísk, kde sa lyžuje výhradne na prírodnom snehu, je vždy medzi prvými malé rodinné stredisko Novako na západnej hranici s Nemeckom, na Božom Dare. Minulý rok začala sezóna už týždeň pred koncom novembra aj na Klínovci či v krkonošských Mladých Bukoch. 

Najznámejšie české stredisko Špindlerův Mlýn otvára zvyčajne tiež medzi prvými, keďže využíva kvalitnú zasnežovaciu techniku, a tak v čase slávnostneho oficiálneho začiatku sezóny už je zvyčajne otvorených viacero zjazdoviek. Oficiálny Ski Opening v Špindli je zvyčajne okolo 10. decembra, tak ako aj v Harrachove.

Pozrite si, kedy začína lyžiarska sezóna v Česku...Lyžiarske strediská samozrejme nevedia zaručiť, že naozaj odštartujú lyžiarsku sezónu v plánovanom termíne - všetko záleží od počasia a snehových podmienok.