Leto prichádza, no sneh stále padá! Zahoďte plavky a oprášte lyžiarsky výstroj! Za letnou lyžovačkou sa môžete vydať nielen do Rakúska či Švajčiarska. Veľa snehu ponúkajú aj strediská v Severnej Amerike a tiež na južnej pologuli – v našom článku sa pozriete aj na svahy stredísk na Novom Zélande, v Austrálii, Čile alebo v Argentíne. Sezóna je tu v plnom prúde od júna do októbra.


Výber najlepších letných lyžiarskych stredísk


LES 2 ALPES, Francúzsko

Les 2 Alpes je jedným z najväčších letných lyžiarskych stredísk v Európe. Ľadovec Mont-de-Lans je otvorený od 24. júna do 2. septembra 2017. Lyžiari sa dostanú pomocou lanovky k ôsmim skvelým zjazdovkám (dve zelené, štyri modré, dve červené). Snowpark v Les 2 Alpes konkuruje tomu v Saas Fee svojimi novými skokmi, dvoma U-rampami a ľadovou plochou na korčuľovanie. Nájdete tu 6- denné lyžiarske tábory pre deti. Dovedna 17 vlekov premáva denne od 7:00 do 12:30. Poldenný lístok stojí 32,10 €.

Letné lyžiarske stredisko Mont-de-Lans Glacier, Les 2 Alpes.  Foto: Kathy Ribier.

LAS LENAS, Argentína

Las Lenas je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Argentíne a môže sa pochváliť spoľahlivou snehovou pokrývkou. 64 km (27 zjazdoviek) dobre udržiavaných zjazdoviek je vhodných najmä pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Pokročilí a skúsení toto stredisko navštevujú kvôli freeride zážitkom mimo upravovaných zjazdoviek. Najlepšie freeride trasy sú prístupné zo sedačkovej lanovky Marte.

Miestny snowpark ponúka prekážky pre všetkých. 150 lyžiarskych inštruktorov vám pomôže precvičiť si svoje lyžiarske zručnosti. Skúsenejší sa môžu pustiť na výpravu do panenského snehu so sprievodcom. Tri horské reštaurácie vám ponúknu občerstvenie a miestne jedlá. Jednodňové skipasy prídu na 61-80 amerických dolárov, v závislosti od typu sezóny..

Letné lyžiarske stredisko: Vleky a zjazdovky v stredisku Las Lenas, Argentína. Foto: Phil Goth.

HINTERTUX, Rakúsko

Hintertux je jedným z mála ľadovcových stredísk, ktoré zostáva otvorené 365 dní v roku. Počas leta tu nájdete 22 km zjazdoviek s 9 vlekmi. Najväčšia lanovka má kapacitu 24 osôb na kabínku a vďaka tomu má prepravnú kapacitu 3000 lyžiarov na hodinu. Stredisko ponúka zjazdovky všetkých druhov, ale je známe hlavne svojim strmým terénom. Fanúšikovia freestyle sa potešia mnohým prekážkam v Betterparku. Celoročne tu premávajú skibusy až k vlekom z Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns a Madseit. Denný skipas počas letnej prevádzky (14.5.-8.10.2017) stojí 43,50 €.

Letné lyžiarske stredisko: Jazda na svahoch ľadovca Hintertux. Foto: Hintertux.

CORONET PEAK, Nový Zéland

Coronet Peak je najobľúbenejšie lyžiarske stredisko na južnom ostrove Nového Zélandu. Z časti je to kvôli jeho blízkosti k Queensland - 20 minút. Ak sa pozriete z vrcholu smerom doľava uvidíte "Gondor" z filmu Pán prsteňov.

Pestrý terén ponúka pre každého niečo: pre začiatočníkov a mierne pokročilých tu máme široké modré a červené zjazdovky, zatiaľ čo pokročilejší lyžiari môžu vyraziť do terénneho parku, alebo si môžu vyskúšať svoju vytrvalosť na najdlhšej zjazdovke, "M-1", s dĺžkou 2,4 km. Stredisko je známe pre svoje efektívne vysokorýchlostné lanovky. Denný skipass stojí 119 novozélandských dolárov.

Letné lyžiarske stredisko: Úžasný výhľad z vrchu Coronet, Nový Zéland. Foto: Adrian Pua.

TIGNES, Francúzsko

Ľadovec Grand Motte má naozaj rozmanitý terén, nájdete tu modré, červené a aj čierne zjazdovky. Stredisko je otvorené od júna do septembra. K dolnej stanici strediska sa dostanete za 7 minút podzemnou lanovkou z Tignes. Známou zjazdovkou je North Face, ktorá nie je veľmi strmá. Vyznávači freestyle tu nájdu snowpark s rampami, skokmi, zábradliami... Pre začiatočníkov je určená letná lyžiarska škola, ktorá funguje 5 dní v týždni. Stredisko je otvorené do 13 hodiny a denný lístok stojí 25 €.

Letné lyžiarske stredisko: Vyzlečte sa a príďte na ľadovec Grand Motte, Tignes. Foto: Tignes.

WHISTLER, Britská Kolumbia

Keď sa v lete ocitnete v kanadskej Britskej Kolumbii, vyrazte si na horskom bicykli a zamierte na ľadovec Horstman. Miestne stredisko je otvorené denne od 12 do 15 a to od 10. júna do 16. júla 2017. Jazdu na bicykli si určite užijete, lebo vás celú cestu bude sprevádzať krásny výhľad na údolie Whistler. V tomto stredisku nájdete dva kotvové vleky a skvele upravené zjazdovky. Obed je možné zakúpiť v európsky ladenej chate Horstman, nachádzajúcej sa na vrchole hory Blackcomb. Denný lístok na lanovku príde na 67 amerických dolárov.

Letné lyžiarske stredisko: K letnej prevádzke na ľadovci Whistler patrí aj tento snowpark. Foto: Dano Pendygrasse.

ZERMATT, Švajčiarsko

Zermatt má na svojom ľadovci Theodul na letnú lyžovačku určených neuveriteľných 25 kilometrov zjazdoviek. Je otvorený každý deň od mája do polovice novembra. O letné lyžiarske svahy sa delí so strediskom Cervinia v Taliansku, a tak si na obed môžete zájsť cez hranice. 13 zjazdoviek sa delí na červenú a modrú obtiažnosť. Gravity Park je k dispozícii s U-rampou, skokmi a inými prekážkami. Tiež ponúka jeden z najlepších výhľadov – na vrch Matterhorn. Vleky sú otvorené od 7 ráno a denný lístok stojí 84 švajčiarskych frankov.

Letné lyžiarske stredisko: Lanovka Klein Matternhorn vyváža lyžiarov na ľadovec Theodul, Zermatt. Foto: Ollie O'Brien.

TIMBERLINE LODGE, Oregon, USA

Timberline Lodge má najdlhšiu sezónu v Severnej Amerike – stredisko je otvorené denne od konca mája do začiatku septembra. Stredisko sa tiahne po celom Palmer Snowfield, ktoré nájdeme na južnej strane Mt. Hood. Letná lyžiarska oblasť je využívaná predovšetkým pretekárskymi tímami, ale vždy je tu priestor aj pre verejnosť. Stredisko sa nachádza asi hodinu jazdy od Portlandu. Stredisko je pre letné lyžovanie otvorené denne od 7 hod do 13:30. Skipas stojí 68 amerických dolárov na deň.

Letné lyžiarske stredisko: Palmer Snowfield, Mount Hood.Foto: Charles Dawley.

SAAS FEE, Švajčiarsko

Ľadovec Allalin je prístupný vďaka podzemným lanovkám a je otvorený od polovice júla do konca októbra. Vleky premávajú od 7:00 do 12 hodiny, ale cesta na ľadovec trvá ďalšiu hodinu, tak treba vstávať skoro aby ste si vychutnali ten najlepší sneh. 20 kilometrový lyžiarsky areál, veľkosťou podobný Zermattu sa dobre hodí pre mierne pokročilých lyžiarov a je obzvlášť obľúbený medzi freestylistami a aj pretekárskymi tímami. Miestny snowpark má U-rampu, skoky, zábradlia, boxy a prekážky všetkých druhov a tvarov pre všetkých, ktorí obľubujú freestyle. Celý park je denne upravovaný, aby sa zabezpečili najlepšie podmienky. Dajte si pauzu v chill-out zóne s hudbou a lehátkami na slnečnej terase pod zjazdovkami.

V snowparku sa každoročne koná súťaž Saas Fee Ride, spolu so sprievodným programom. Milovníci freestyle všetkých úrovní sa môžu prihlásiť na kurzy pod vedením trénera. Stredisko má tiež reštauráciu a slnečnou terasou, kde sa podávajú raňajky, obedy a pivo. Skipas stojí 56 švajčiarskych frankov na deň.

Letné lyžiarske stredisko: U-rampa v snowparku v Saas Fee, Švajčiarsko. Foto: Saas-Fee.

SKI PORTILLO, Čile

Majitelia Ski Portillo sa snažili, aby toto stredisko pôsobilo malým a intímnym dojmom. V skutočnosti jeho najväčšou výhodou je, že v blízkosti nenájdete žiadne mesto, nákupné centrum a žiadne Starbucks. Je tu len jeden veľký žltý hotel, ktorý ubytuje 400 ľudí. To znamená, že tu len zriedka sú rady na vlek a na svahoch je málo lyžiarov, takže si môžete naplno vychutnať lyžovačku.

Portillo má 45 km upravených zjazdoviek. Pre pokročilých/skúsených lyžiarov je lákadlom freeride v strmom teréne mimo zjazdoviek. V Portillo nájdete nespočet krásnych turistických trás. Zo strediska je možné dolyžovať priamo pred váš hotel. Trojdňový skipas s ubytovaním na 3 noci stojí od 1886 amerických dolárov.

Letné lyžiarske stredisko: Iba prašan a ikonický žltý hotel v Portillo, Čile. Foto: Portillo Ski.

 

KAPRUN, Rakúsko

Ľadovec Kitzsteinhorn nad Kaprunom má veľký celoročne otvorený lyžiarsky areál. Môže sa pochváliť pestrou ponukou zjazdoviek a snowparkom na slušnej úrovni. Stredne pokročilý lyžiari a snowboardisti sa tu budú cítiť ako doma. Po niekoľkých jazdách si môžete oddýchnuť v chill-out zóne so snehovou plážou, iglu, snehovými šmýkačkami a ľadovým barom. Ak máte už dosť lyžovania môžete sa vybrať na jednu z panoramatických túr cez ľadovec. Dvojdňový skipas stojí od mája až do októbra 47 €.

 

Letné lyžiarske stredisko: Ľadovec Kitzsteinhorn v Kaprunu

PERISHER, Austrália

Perisher v Novom Južnom Walese je najväčšie lyžiarske stredisko v Austrálii (a na južnej pologuli, keď na to príde). Skladá sa zo štyroch dedín: Perisher Valley, Blue Cow, Simiggins Holes a Guthega. Všetky sú prepojené a ponúkajú rozmanitý terén.

Stredisko sa nachádza asi 6 hodín jazdy od Sydney. Lyžuje sa tu na 7 horách za pomoci 49 vlekov, vrátane vysokorýchlostných pre lepšiu prepravnú kapacitu. Väčšina zjazdoviek je strednej obtiaźnosti, ale nájdu sa tu miesta aj pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Freestyle fanúšikovia si zamilujú päť terénnych parkov a super U-rampu. Deň môžete zakončiť pitím Brumby Schnapps v Top Spot bare v termináli Blue Cow. Denné skipasy stoja 112 austrálskych dolárov.

Letné lyžiarske stredisko: Blízko pri vrchole Mount Perisher, Austrália. Foto: Andrew Kisliakov.


 

TREBLE CONE, Nový Zéland

Treble Cone, v Lake Wanaka, je najväčšie lyžiarske stredisko na južnom ostrove. Ponúka najlepšie freeride zóny na Novom Zélande. Fanúšikovia prudkého a náročného terénu si v Treble Cone prídu na svoje. Pokročilí jazdci sa môžu vybrať ďaleko od zjazdoviek spolu so sprievodcom. Začiatočníci a mierne pokročilí lyžiari tu nájdu tiež zjazdovky podľa svojej chuti. Skipas na jeden deň stojí 110 novozélandských dolárov.

Letné lyžiarske stredisko: Freeride v Treble Cone, Nový Zéland.Foto: Treble Cone/Ben Skinner.


DACHSTEIN, Rakúsko

Ľadovec Dachstein Glacier nad Ramsau am Dachstein, je otvorený 11 mesiacov v roku. Jeho ploché, severné svahy ponúkajú celoročne dobré snehové podmienky. Stredisko sa môže pochváliť 18 km dobre upravených zjazdoviek, rovnako ako populárnym Horsefeathers Superparkom. V tomto parku sa nachádza nespočet prekážok rôznych obtiažností.

Dachstein je medzinárodné tréningové centrum pre bežkárov, biatlonistov a športovcov severskej kombinácie. Počas letnej prevádzky vleky premávajú od 7:50 do 16:50 a skipas stojí 44,50 € na deň. Jedlo a nápoje sú podávané v reštaurácii Glacier pri hornej stanici lanovky.

 

Letné lyžiarske stredisko: Ľadovec Dachstein, Rakúsko

CERRO CATEDRAL, Argentína

Cerro Catedral je jedným z najväčších lyžiarskych stredísk v Južnej Amerike. Jeho 120 kilometrov zjazdoviek ponúka krásny výhľad na jazero Nahuel Huapi. Tunajšie vleky sú moderné a nájdete medzi nimi aj 6-sedačkovú lanovku. Pri zjazdovkách sa nachádzajú horské chaty s občerstvením.

Miestny snowpark ponúka zábradlia, debny a rampy pre fanúšikov freestyle jazdy. Konajú sa tu aj 4 veľké freestyle podujatia: Big Air Reef, Rip Curl Winter Search, Girls Only a Gorilla Day. Celodenné skipasy stoja 375 argentínskych pesos.

Letné lyžiarske stredisko: Výhľad na jazero Huapi, Cerro Catedral, Argentína. Foto:Horacio Lyon.


VALLE NEVADO, Čile

Valle Nevado má veľa slnečného svitu a ešte viac snehu. Na 37 kilometroch zjazdoviek sa nachádzajú tie najmodernejšie vleky v Južnej Amerike. Nedávno tu bola otvorená prvá gondola v Čile, v rámci 10 ročnej 150 mil. dolárovej investície, ktorej účelom je vybudovať horskú dedinku na úpätí miestneho lyžiarskeho strediska.

Lyžiarsky areál má prepojenie so susednými strediskami El Colorado a La Parva. Spolu vytvárajú "3 údolia Ánd" - dokopy 107 km zjazdoviek. Freerideri si tu tiež nájdu zjazdovky, ktoré vyhovujú ich potrebám. Vo Valle Nevado sa nachádza aj snowpark, ktorý je jedným z najlepších v Južnej Amerike a ponúka množstvo prekážok. Denný skipass stojí 44.000 čilských pesos.

Letné lyžiarske stredisko: Upravené a slnečné svahy vo Valle Nevado, Čile. Foto: Valle Nevado.